využite pre seba 30 rokov výskumu

Keď svetlo lieči

23.01.2011 17:55

Laserový lúč slúži na nízkoenergickú stimuláciu tkanív, ktorá zvyšuje aktivitu buniek počas liečenia rôznych druhov poranení. Kapacita vlnových dĺžok a šírka laserového lúča však použitie lasera značne obmedzuje. Laserová tvorba kombinácie vlnových dĺžok svetla, optimálnej pre liečenie rán, totiž nebýva efektívna. Navyše, laserom možno liečiť len rany do určitej veľkosti.

Efektívnou alternatívou laserových lúčov je podľa lekárov LED technológia. Jednotlivé diódy sa môžu využívať na vysielanie svetelných lúčov s rôznou vlnovou dĺžkou. Môžu byť usporiadané vo veľkom plochom zoskupení, čo umožňuje liečenie väčších poranení. Liečenie rán pomocou svetla môže byť použité vo vesmírnych podmienkach, kde dlhodobé vystavenie mikrogravitácii môže spomaliť proces hojenia rán, no i na Zemi v prípadoch, ak je potrebné dosiahnuť mimoriadne rýchle uzdravenie.

pracujete v ponorke na dne mora alebo ste vo vesmírnej lodi na ceste na Mars. Svetlo LED diód zosilňuje energiu v bunkách a zrýchľuje liečenie," tvrdí H. Whelan.">Projekt liečenia LED technológiou je v súčasnosti v štádiu laboratórnych a ľudských pokusov schválených príslušnými inštitúciami. "Čo sme doteraz videli na pacientoch a v laboratóriách, smeruje k jedinému záveru," uvádza profesor neurológie na wisconsinskej univerzite Harry Whelan. "Takmer infračervené svetlo emitované LED diódami sa zdá ideálne na zvýšenie energie vnútri buniek. Nezáleží na tom, či ste v nemocnici, pracujete v ponorke na dne mora alebo ste vo vesmírnej lodi na ceste na Mars. Svetlo LED diód zosilňuje energiu v bunkách a zrýchľuje liečenie," tvrdí H. Whelan.

Prvé úspešné výsledky

Výskum LED technológie, sponzorovaný NASA, dosiahol pozoruhodné výsledky pri liečení bolestivých ústnych poranení, spôsobených protirakovinovými terapiami, ako napríklad chemoterapiou. Liečenie je pritom rýchle a bezbolestné.

Prenosný modul s rozmermi 89 krát 114 milimetrov posiaty LED diódami sa prikladá pacientovi na tvár zhruba na minútu denne. Svetlo preniká do vnútra úst, pomáha liečiť rany a znižuje nebezpečenstvo infekcie hroziace z oslabenia imunitného systému. Niektorí pacienti, ktorí by inak museli byť napojení na umelú stravu, tak môžu prijímať jedlo normálnym spôsobom. Výskumy dokázali, že kožné a svalové bunky vystavené LED žiareniu rastú o 150 až 200 percent rýchlejšie ako bunky, ktoré svetlom stimulované nie sú.

Pri výskume LED technológií H. Whelan spolupracoval aj so špeciálnym vojenským centrom v americkom San Diegu. Z pozorovaní vysvitlo 40-percentné zlepšenie stavu vojakov, ktorí počas výcviku utrpeli zranenia a boli liečení LED technológiou. Podobné testy prebiehali aj v ponorke pod hladinou mora. Výsledky ukázali, že poranenia liečené LED diódami sa zahojili do siedmich dní, zatiaľ čo obdobné neliečené zranenia pretrvávali až 14 dní.

Svetlom proti rakovine

Technológia LED však môže slúžiť aj priamo na liečenie rakoviny. H. Whelan pôvodne najskôr vyvinul techniku na liečenie mozgových nádorov s využitím laserového lúča. Laserové zariadenia sú však drahé a neskladné, pretože sú veľmi ťažké, majú rozmery chladničky a vyžadujú veľké chladiace systémy. Aj LED diódy môžu generovať svetlo takých vlnových dĺžok, aké lekári potrebujú na odstránenie mozgových nádorov. No LED zariadenia sú ľahké, majú malé chladiace systémy a sú o tisícky dolárov lacnejšie ako laserové zariadenia.

voľných radikálov vyvolávajúcich smrť buniek. Pôvodne sa na aktiváciu generovania voľných radikálov využíval laser, ale LED technológia umožňuje hlbšie preniknutie svetla do nádoru a tým aj dôkladnejšiu liečbu. Proces je zatiaľ v štádiu testov na zvieratách a v laboratórnych podmienkach. Prvé skúšky na ľuďoch by sa mali začať už čoskoro.">Na odstraňovanie mozgových nádorov sa prednedávnom začala používať takzvaná fotodynamická terapia. Pri tejto metóde sa využíva aj zdroj svetla a výsledkom celého procesu je generovanie voľných radikálov vyvolávajúcich smrť buniek. Pôvodne sa na aktiváciu generovania voľných radikálov využíval laser, ale LED technológia umožňuje hlbšie preniknutie svetla do nádoru a tým aj dôkladnejšiu liečbu. Proces je zatiaľ v štádiu testov na zvieratách a v laboratórnych podmienkach. Prvé skúšky na ľuďoch by sa mali začať už čoskoro.

Zdroj: https://technologie.etrend.sk/technologie/ked-svetlo-lieci.html


 

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode